OPG Sinovčić

Konzerviranje ribe u ulju: ukusna i povoljna delicija

Plava riba u ulju predstavlja tradicionalnu deliciju koja ne samo da čuva svježinu morskih plodova, već i pruža bogatstvo okusa na vašem stolu.

Ova tehnika konzerviranja ima dugu povijest, a rezultat je sočnih i ukusnih ribljih zalogaja koji se mogu konzumirati tijekom cijele godine. 

Za konzerviranje možete koristiti bilo koju plavu ribu: skušu, lokardu, tunu, palamidu, srdelu, inćun pa čak i sabljarsku. Mi ćemo u našem receptu koristiti ribu zvanu luc ili mali tunić.

Luc je s gastronomskog stajališta nepravedno zapostavljena riba. Mnogi ga smatraju neukusnim što je zapravo samo stvar spretnosti kuhara, ali zato ga se može pronaći na ribarnici po cijeni već od 8 € za kilogram.

Evo kako možete sami brzo i jednostavno pripremiti domaću konzerviranu ribu u ulju koja će ukusom i cijenom biti puno bolja od standardnih sardina iz dućana.

Sastojci:

  • Riba (u našem slučaju luc od nešto preko 1 kg)
  • 1,5 dl kvasine (vinskog octa)
  • 1,5l vode
  • 3 žličice soli
  • Papar u zrnu
  • Lovor
  • 3 češnja češnjaka
  • 1 kapula (luk)
  • 1-2 mrkve
  • Svježi peršin
  • Celer
  • Još će vam biti potrebne tegle i ulje za čuvanje

Priprema

U veći lonac dodajte kvasinu i vodu te povrće izrezano na manje komade. Dodajte sol, papar i lovor i pustite neka kuha dok tekućina primi sve gušte povrća.

Možete po želji staviti više luka, češnjaka ili lovora da dobijete okus koji vam se više sviđa. Također, možete dodati i začine po svome ukusu: ružmarin, koromač, majčina dušica ili nešto drugo.

Ribu očistite i uklonite glavu. Za luca je dovoljno izvaditi utrobu i škrge te dobro oprati od krvi. 

Nakon toga ga narežite na fete debljine do 2 prsta. Ako ste kupili filete tune ili neke druge ribe, samo ih stavite u lonac. Tekućina mora pokriti ribu.

Kuhajte ribu na laganoj vatri do maksimalno pola sata ovisno o veličini ribe. Kada je riba kuhana ugasite vatru i pustite da se ohladi u tekućini i povrću u kojem se kuhalo.

Ohlađenu ribu izvadite i očistite od kože i kostiju. Trebaju vam samo čisti komadi ribe.

Ako ćete ribu duže vremena čuvati u hladnjaku preporučujemo pasterizirati staklenke. Najjednostavnije ih je staviti u pećnicu na 120 °C na 20 minuta.

Nakon toga u staklenu stavite nekoliko zrna papra i list lovora te poslagajte komade ribe.

Staklenku napunjenu ribom prelijte uljem do vrha. Za punjenje staklenki možete koristiti maslinovo, ali i neko drugo, jeftinije ulje kao što je suncokretovo.

Zatvorite staklenke poklopcem te stavite u ugašenu pećnicu koju ste prethodno zagrijali na 100 °C i pustite da se ohladi.

Nakon toga staklenke mogu u hladnjak gdje će potrajati i nekoliko mjeseci.

Kada ste spremni na kušanje izvadite ribu iz staklenke, ako ste koristili suncokretovo ulje, pustite ga da se ocijedi i prelijte maslinovim uljem da bi pojačali okus ribe.

Konzerviranu plavu ribu pripremljenu na ovaj način možete jesti ovako ili dodavati u druga jela kao što su tjestenina s umakom od rajčice (šalša), različite salate koje najčešće koriste tunjevinu iz konzerve i riblje paštete.

Dobar tek!

envelopelicensecrossmenu